راهنمای استفاده از سیستم آنلاین

دریافت فایل

ورود به سامانه خرید و فروش

 

نکته: پیشنهاد می کنیم برای سرعت بهتر از آخرین مرور گر فایر فاکس استفاده کنید.
شما می توانید آخرین نسخه مرور گر فایر فاکس را از http://www.mozilla.com دانلود کنید.

برای ورود به سامانه  نام کاربری ، کلمه عبور را وارد نمایید.

در صورتی که نام کاربری و یا کلمه عبور اشتباه باشد کد امنیتی در سیستم نمایش داده می شود و برای ورود باید این کد را نیز وارد نمایید.

نکته: در صورتی که 5 مرتبه کلمه عبور را اشتباه وارد نمایید، نام کاربری در سامانه مسدود می شود و امکان ورود به سیستم وجود ندارد. در صورت مشاهده پیغام "نام کاربری در سیستم مسدود می باشد" با مدیریت سیستم تماس بگیرید.

اگر رمز عبور و یا نام کاربری خود را برای ورود به سیستم فراموش کرده اید، از طریق لینک "فراموشی کلمه عبور یا نام کاربری" و وارد کردن آدرس ایمیل ، اطلاعات رمز عبور و نام کاربری برای شما ارسال می گردد. 


منو های سیستم :

1.        ارسال سفارش

2.        معاملات

a.        لیست خرید و فروش ها

b.       پرتفوی

3.        حسابداری

a.        مشاهده حساب

b.       تقاضای وجه

c.        واریز وجه

4.        آنلاین من

a.        اطلاعات کاربر

b.       تغییر رمز عبور

c.        صندوق پیام

5.        اطلاعات بازار

a.        پیغام های ناظر بازار

6.        تماس باما

7.        خروج

1-      ارسال سفارش

 

در قسمت بالای صفحه اصلی اطلاعات مربوط به بازار نمایش داده شده است.  این اطلاعات شامل حجم معاملات بازار (میلیون)، تعداد کل معاملات، ارزش بازار (میلیارد ریال) و شاخص کل می باشد.

 

در قسمت بعد مشخصات کاربر نمایش داده شده است. این اطلاعات شامل نام کاربری ، مانده قابل برداشت، مانده حساب و مقدار بلوکه شده می باشد.

مانده حساب: مبلغ ریالی مانده حساب شما نزد کارگزار می باشد .

مقدار بلوکه شده: در صورتی که سفارش خریدی در سیستم ثبت شود، به میزان مبلغ خرید از مانده حساب فرد بلوکه می گردد. مثلا اگر مانده حساب فرد نزد کارگزار 1000000 ریال باشد و سفارشی به مبلغ 700000 در سیستم ثبت شود، مقدار مبلغ بلوکه شده 700000 می باشد.

مانده قابل برداشت: از کسر مبلغ بلوکه از مانده حساب بدست می آید. در مثال بالا به علت اینکه سفارشی به مبلغ 700000 در سیستم ثبت شده است ، مشتری فقط می توانند به میزان 700000-1000000 و یا به عبارت دیگر 300000 ریال سفارش جدید وارد نماید. با حذف سفارشات خرید از سیستم مقدار مبلغ بلوکه کم و مقدار مانده قابل برداشت افزایش می یابد.

دیده بان بازار:

در این قسمت می توان لیستی از سهام را برای مشاهده لحظه ای تغییرات آن در پنل اضافه نمود.

 

1-      برای بستن صفحه دیده بان بازار استفاده می شود. با انتخاب این قسمت کل قسمت دیده بان سهام بسته می شود .

2-      فضای نمایش اطلاعات سهام را زیاد می کند. با هر بار کلیک بر روی این قسمت ، فضای بیشتری به دیده بان بازار اختصاص داده می شود

3-      فضای نمایش اطلاعات سهام را کم  می کند. با هر بار کلیک بر روی این قسمت ، فضای کمتری به دیده بان بازار اختصاص داده می شود .

4-      برای دسته بندی سهام ها می توان توسط این آیکون ، گروه جدید را به دیده بان اضافه نمود و سهام مورد علاقه را در هر گروه دسته بتدی کرد.

5-      گروه های تعریف شده توسط کاربر در این قسمت نمایش داده می شود. با انتخاب نام گروه سهام دسته بندی شده در آن گروه قابل نمایش می باشد.

6-      با انتخاب این قسمت ، گروه انتخاب شده حذف می شود.7

مراحل انجام کار به شرح زیر می باشد.

در قسمت پایین صفحه ، اگر عملیات خرید را می خواهید انجام دهید بر روی کلید خرید و برای عملیات فروش ،کلید فروش را انتخاب نمایید. در صورت انتخاب کلید خرید ، رنگ زمینه به سبز و برای فروش به رنگ قرمز تغییر می یابد. در قسمت سهام، نام سهم مورد معامله را جستجو نمایید. پس از انتخاب نام سهم ، در قسمت سمت چپ صفحه نمایش اطلاعات قیمت های مورد معامله سهم در بازار سهام نمایش داده می شود. در قسمت حجم ، تعداد سهم مورد معامله را وارد نمایید. در قسمت قیمت، قیمت خرید و یا فروش ، واحد هر سهم را وارد نمایید.  نوع حساب ، باید حساب نزد کارگزار باشد.

نکته: در صورتی که فرم قراداد برداشت لحظه ای از بانک ملت را به کارگزاری تحویل داده اید ، می توانید از گزینه نوع حساب "بانک ملت" استفاده نمایید. در این صورت مبلغ خرید سهم از حساب شما نزد بانک ملت برداشت می گردد.

به صورت پیش فرض ، اعتبار هر سفارش تا پایان ساعت معاملات همان روز می باشد. شما می توانید اعتبار سفارش را از طریق کلیک بر روی گزینه "پیشرفته" تغییر دهید. با کلیک بر روی گزینه "پیشرفته" در قسمت "اعتبار سفارش" می توانید اعتبار سفارش را تغییر دهید.

نوع سفارش: سفارشات در این سامانه به "صورت سفارش" محدود می باشند. "سفارش محدود" به سفارشی گفته می شود که تعداد و نرخ سفارش معین باشد. در این نوع از سفارشات وارد کردن حجم و  قیمت سهم الزامی می باشد.

حداقل حجم: پر کردن این قسمت اختیاری می باشد.  .به عنوان مثال ، در صورتی که حجم سهم را 1000 عدد وارد نمایید و نرخ هر سهم هم 1000 ریال باشد. اگر حداقل حجم را عدد 1000 تعیین نمایید، و کلید ارسال سفارش را کلیک نمایید، این سفارش تنها در صورتی معامله می شود که در همان لحظه ارسال سفارش ، 1000 عدد از سهم را به نرخ تعیین شده بتواند خریداری کند. اگر در همان لحظه فقط 900 سهم برای فروش در سامانه بورس وجود داشته باشد ، سفارش 1000 عددی وارد شده از سامانه بورس حذف می شود. عدد قرار گرفته در قسمت حداقل حجم بزرگتر از صفر و کوچکتر از حجم سهم می باشد.

حجم نمایشی: پر کردن این قسمت اختیاری می باشد. به عنوان مثال، در صورتی که حجم سهم را 1000 عدد وارد نمایید و در قسمت حجم نمایشی عدد 300 را وارد نمایید، سفارش شما در صف های خرید و فروش به صورت 300 عددی نمایش داده می شود. در صورتی که 300 عدد از سفارش 1000 عددی مورد معامله قرار گرفت، 300تای بعدی وارد سامانه معاملات می شود. این سفارشات به نام سفارشات Ice Berg معرفی شده اند. عدد قرار گرفته در قسمت حجم نمایشی بزرگتر از صفر و کوچکتر از حجم سهم می باشد.

اعتبار سفارش:

·         روز: سفارش وارد شده فقط در همان روز در سامانه معاملات فعال می باشد و در صورتی که معامله نشود در انتهای روز از سیستم معاملات بورس حذف می گردد.

·         معتبر تا تاریخ: تا تاریخ تعیین شده توسط کاربر در سامانه معاملات بورس، فعال می ماند و در صورتی که تا پایان ساعت معاملات بورس در تاریخ تعیین شده معامله صورت نگیرد از سیستم معاملات بورس حذف می شود.

·         معتبر تا لغو : سفارش وارد شده ، تا زمانی که کاربر آن را از سیستم حذف نکند، در سیستم معاملات بورس فعال باقی می ماند.

·         انجام و حذف: با وارد شدن سفارش به سیستم معاملات بورس ، هر اندازه از سفارش که همان لحظه قابل انجام باشد، انجام می شود و بقیه سفارش از سیستم حذف می شود. به عنوان مثال ، اگر تعداد 1000 و نرخ 1000 باشد. در صورتی که سفارش از نوع خرید باشد و فقط 100 سهم برای فروش در سیستم در نرخ 1000 وجود داشته باشد، فقط تعداد 100 خرید انجام می شود و 900 تای دیگر از سیستم بورس حذف می شود.

·         جلسه معاملات: در پایان جلسه معاملاتی جاری بورس، سفارش از سیستم حذف می شود.

·         دامنه اعتبار:  به تعداد روز معین ، سفارشات را در سیستم معاملات بورس نگه می دارد و سپس حذف می کند.

اطلاعات سهام

در هنگامی که نام سهام را انتخاب نمایید، اطلاعات سهام مانند شکل بالا نمایش داده می شود.

نکته: قیمت وارد شده در سفارش خرید و فروش بین آستانه بالا و پایین باید باشد. در غیر اینصورت سفارش به سیستم معاملات بورس ارسال نمی گردد.

در صورتی که دایره سبز رنگ در قسمت سمت چپ نمایش داده شود ، ارتباط سیستم با سیستم معاملات بورس برقرار است. اگر دایره قرمز رنگ نمایش داده شود ، ارتباط سیستم شما جهت نمایش اطلاعات سهام قطع شده است و اطلاعات نمایش داده شده به روز نمی باشد.

معاملات با Mouse:

بسته به اینکه به روی کدام سطر و ستون کلیک شود، یک دستور واحد به صورت زیر پر می شود.

اگر در ستون حجم معاملات همانند شکل بالا، مقدار کلیک شده برابر 5,600 باشد با یک محاسبه حجم تجمعی زیر از حاصل جمع محدوده های بالاتر بدست می آید. 510+5600=6110

در این حالت سمت معامله به جهت خرید است. لذا رنگ زمینه پیش فرض سبز خواهد شد، زیرا به روی مقادیر حجم در جهت فروش کلیک شده است. اگر این دستور فورا ارسال شود و دستور خرید مخفی وجود نداشته باشد، 6110 سهم خرید خواهد شد. 510 سهم درقیمت 2667 و 5600 سهم در قیمت 2686.

اگر جهت معامله خرید باشد:

اگر کاربر بر روی تعداد سفارش خرید کلیک کند.

جهت:     خرید

حجم:      حجم پیش فرض (مقدار 1)

قیمت:     سطر قیمت محدوده کلیک شده است.

 

اگر کاربر بر روی حجم سفارش خرید کلیک کند.

جهت:     فروش

حجم:      حجم تجمعی از محدوده جاری تا اولین محدوده

قیمت:     سطر قیمت محدوده کلیک شده است.

 

اگر کاربر بر روی قیمت سفارش خرید کلیک کند.

جهت:     فروش

حجم:      حجم پیش فرض (مقدار 1)

قیمت:     سطر قیمت محدوده کلیک شده است.

 

اگر جهت معامله فروش باشد:

اگر کاربر بر روی تعداد سفارش فروش کلیک کند.

جهت:     فروش

حجم:      حجم پیش فرض (مقدار 1)

قیمت:     سطر قیمت محدوده کلیک شده است.

 

اگر کاربر بر روی حجم سفارش فروش کلیک کند.

جهت:     خرید

حجم:      حجم تجمعی از محدوده جاری تا اولین محدوده

قیمت:     سطر قیمت محدوده کلیک شده است.

 

اگر کاربر بر روی قیمت سفارش فروش کلیک کند.

جهت:     خرید

حجم:      حجم پیش فرض (مقدار 1)

قیمت:     سطر قیمت محدوده کلیک شده است.

 

دیده بان بازار:  

شما می توانید نمادهای معاملاتی دلخواه را در این قسمت اضافه نمایید و در هر لحظه تغییرات قیمت آنها را مشاهده نمایید. همچنین در این قسمت امکان دسته بندی و تعریف گروه های مختلف برای کاربر وجود دارد.

برای تعریف گروه جدید بر روی علامت  در کنار گروه جدید ، کلیک نمایید و سپس نام دسته بندی خود را وارد نمایید. در صورتی که بخواهید گروه تعریف شده را حذف نمایید، پس از انتخاب گروه بر روی علامت  کلیک و گروه مورد نظر را حذف کنید. برای اضافه کردن نماد های معاملاتی (سهام) در هر گروه بر روی علامت  کلیک نمایید و نام سهم مورد نظر را جستجو نمایید.

پس از انتخاب نام سهم با کلید ثبت ، سهم مورد نظر در گروه تعریف شده نمایش داده می شود.

برای حذف سهم از گروه می توانید از علامت ضربدر قرار گرفته در کنار نماد ، سهم را از لیست خارج نمایید.

سفارشات امروز:

سفارشاتی را که به سامانه معاملات بورس ارسال می کنیم در این قسمت می توانیم ، وضعیت آنها را بررسی کنیم.

·         نماد: نام سهم یا نماد، سهام مورد معامله را نشان می دهد.

·         زمان: زمان انجام عملیات می باشد.

·         حجم: تعداد سفارش می باشد.

·         قیمت: قیمتی را که به ازای هر واحد وارد کرده اید را نشان می دهد.

·         حجم انجام شده: تعداد سهامی را از سفارش شما معامله شده است ، نمایش می دهد.

·         خرید/فروش: در صورتی که سفارش از نوع "خرید" باشد ، مقدار "خرید" و در صورتی که سفارش از نوع" فروش" باشد، مقدار "فروش" قرار داده می شود.

·         وضعیت سفارش: وضعیت سفارش وارد شده در هر لحظه را نمایش می دهد.

·         عملیات : در صورتی که سفارشی را بخواهید از سامانه بورس حذف کنید ، می توانید بر روی کلید ضربدر کلیک نمایید و سفارش را حذف نمایید. برای ویرایش تعداد و قیمت سفارش می توانید بر روی  کلیک و سفارش را  ویرایش نمایید.

حساب امروز:

در صورت خرید و یا فروش، اسناد آن در این قسمت نمایش داده می شود.

2-      لیست خرید و فروش ها

در این قسمت می توانید کلیه سفارشات را بر اساس تاریخ، نام سهم، نوع معامله ، وضعیت سفارش فیلتر کرده و همچنین امکان ساختن فایل خروجی به فرمت xls نیز وجود دارد.

3-      مشاهده حساب

با جستجوی نام مشتری ، می توانید مشخصات حساب مشتری را مشاهده نمایید.

4-      تقاضای وجه

شما می توانید با توجه به مانده بستانکار خود نزد کارگزاری ، از کارگزار درخواست نمایید که کل مبلغ و یا قسمتی از آن را به حساب شما واریز نماید. برای این منظور با کلیک بر  روی گزینه افزودن صفحه زیر ظاهر می شود. در صورتی که شماره حساب نمایش داده شده مربوط به شما است نسبت به وارد کردن مبلغ مورد نیاز اقدام نمایید. در غیر اینصورت جهت تصحیح حساب ، با کارگزار تماس بگیرید.

5-      واریز وجه

شماره فیشی را که بابت خرید سهم پرداخت می نماید ، در این بخش در سامانه ثبت می شود. پس از انتخاب گزینه "افزودن" در صفحه نمایش داده شده ، مبلغ واریزی و شماره فیش را به همراه تاریخ در سامانه ثبت نمایید.

 پس از ثبت وجه واریزی، این پیغام به مدیریت سیستم ارسال می گردد و توسط مدیریت مبلغ وجه تایید می شود.

 

6-      تغییر رمز عبور

برای تغییر رمز عبور در سامانه ، ابتدا رمز فعلی را وارد نموده و سپس رمز جدید را در دو قسمت پایین وارد و در انتها کد امنیتی را تایپ نمایید

 

7-      اطلاعات کاربر

اطلاعات مربوط به آخرین ورود کاربر به سیستم ، در این قسمت نمایش داده می شود. کاربران می تواند آخرین باری که به سیستم وارد شده اند را در این قسمت مشاهده نمایند.

8-      خروج : جهت خروج از سامانه مورد استفاده قرار می گیرد.

 
     
 
ورود به آزمون     ورود به آموزش     نحوه افتتاح حساب

 

 

ارتباط با ما
دفتر مرکزی، تهران ، خیابان استاد مطهری، خیابان میرزای شیرازی، کوچه هفدهم، پلاک 17
تلفن : 42919000 / دورنگار : 42919105
صدای مشتری
  • نظر سنجی
  • انتقادات و پیشنهادات
  • رسیدگی به شکایات
راهنمایی
  • نقشه سایت
  • همکاری با کارگزاری مهر اقتصاد ایرانیان